mordogan rehberi

Mordoğan’ın Plaj ve Koyları

Mordoğan’ın temiz koyları ve plajları adeta doğal bir akvaryum gibidir.Su altı ise zenginliği açısından oldukça dikkat çekicidir.Mordoğan,tüplü ve tüpsüz dalış meraklılarının balıkçılık ile ilgilenenlerin uğrak yeridir.Kara yoluyla ulaşımın olmadığı birçok koyu sadece tekne turlarıyla görmek mümkündür.Mordoğan’ın denize girilebilecek en önemli plaj ve koyları:Mordoğan iskelede Kocakum Plajı,Korsan Yatağı Plajı,Ardıç mevkiinde Ardıç Plajı,Ayıbalığı Koyu,Manal mevkiinde Manal Koyu ve Beyaz Kayalıklardır.

Mordoğan’ın Tarihi ve Turistik Yerleri

Mordoğan’ın tarihi ve turistik öneme sahip olan, Eski Mordoğan Köyü’nde bulunan Ayşe Kadın Cami , Müesser Aktaş Etnoğrafya ve Tarih Evi,mitolojide Narkissos’un suda kendi aksini görüp, kendine aşık olduğu ve nergis çiçeğine dönüştüğü yer olarak bilinen Dilek Pınarı,Mordoğan iskelede bulunan Tarihi Değirmen ,Çatalkaya Köyü’nden muhteşem Mordoğan manzarası ile yüzyıllara tanıklık eden çınar ağacı mutlaka görülmeye değer güzellikteki yerleridir.

Mordoğan’ın Mitololojik Tarihi

Mordoğan M.Ö 4. yüzyılda, “Mimas” ismi ile kurulmuştur. Daha sonra adı Mardavana olarak değiştirilmiş,günümüze ise Mordoğan olarak gelmiştir.Mor açan çiçekleri,güneşin doğarken gökyüzünde oluşturduğu kızıllık ve morluk bu ismin verilmesinde en büyük iki etken olmuştur.
Mordoğan’a özgü en güzel mitolojik öykülerden birisi, Narkissos efsanesidir. Efsaneye göre, 78 çeşit mor çiçek bulunan, mitolojide Çiçek Tanrıçası Flora’nın bahçesinin de içinde olduğu yerde, Irmak Perisi Nana, pınarda yıkanıp, ağaçların gölgesinde yatarmış. Her zaman güzel bir oğlan çocuğu olmasını isteyen bakire Nana’nın bu isteği, bir gün tanrılar tarafından kabul edilir ve dünyalar güzeli bir erkek doğurur. Adını Narkissos koyar. Zaman geçer, Narkissos büyür; yakışıklı bir delikanlı olur. Narkissos yakışıklılığı ve asil duruşu ile çevresindeki herkesi kendisine hayran bırakan bir gençtir. Hiçbir periye yüz vermez, ormanda kendi kendine dolaşmaktan hoşlanır. O zamanlar Ekho adında dünyalar güzeli orman perisi vardır. Öyküye göre orman perisi Ekho, Narkissos’a karşılıksız bir aşkla tutulmuştur. Bu aşkın acısıyla eriyip giden Ekho’nun öcünü ise aşk tanrıçası Afrodit, Narkissos’u kendisine aşık ederek alır. Tanrıların, “Başkalarını sevmeyen, kendini sevsin’’ diye cezalandırdığı Narkissos, bir gün yine ormanda dolaşırken bir pınarın suyunda kendi aksini görür ve donup kalır. Kendi yansımasına aşık olmuştur. Zaman geçtikçe bundan zevk alır. Hem de acı duymaya başlar. Sonunda bir gün o da Ekho gibi eriyip yok olur ve Narkissos’un yerine “kendini beğenme felsefesi”nin adını aldığı “Nergis” çiçeğinin yeşerdiğine inanılır. Mordoğan’ın kırlarında nergis olarak yaşayan Narkissos, tıp biliminde kendini beğenmişlik hastalığı olarak adlandırılan narsizme de ismini vermiştir.
Mordoğan’ın (Eski adıyla Mimas) Yunan mitolojisinde sıkça yer aldığını görmekteyiz. Homeros’un ünlü eseri Oddysea’da rüzgarlı Mimas (Windy Mimas) olarak geçen “Mimas Dağı”, bugün Bozdağ diye adlandırdığımız dağdır. Bu dağın eskiden Mimas olarak adlandırılması “mitolojik tanrılarla savaşan gigantların (Devler) başında yer alan ve tanrı Zeus’u çok zorlayan Mimas isimli devin, üzerine erimiş demir, çelik ve bakır dökülerek öldürüldüğü ve bir daha uyanmamak üzere söz konusu dağların altına gömüldüğü’’ hikayesine dayanmaktadır.
İliada ve Oddise’nin yaratıcısı ünlü Homeros, bu topraklarda doğmuş ve yaşamıştır.

Sualtı Arkeopark Projesi

Karaburun Belediyesi, Ankara Üniversitesi Arkeoloji Anabilim Dalı Sualtı Arkeolojisi Kürsüsü, İzmir Sualtı Derneği (İZSAD) ve 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği tarafından projelendirilen ve uygulamaya sokulan Sualtı Arkeopark Projesi, Mordoğan’a su altı meraklılarını çekmek ve turizmi canlandırmak için atılan önemli atılımlardan birisidir. Arkeopark’ta, M.Ö 600 yıllarına ait bir kargo gemisinin replikası, bir savaş gemisinin burun kısmı ve Kıbrıs Barış Harekatına katılan C47 Dakota uçağı, su altına batırılmış olarak bulunmaktadır. Bunlarla beraber Ege’de kullanılan ve Klazomenia kazı alanından çıkartılan amforaların benzerleri tekrardan üretilerek, batık gemi ile kazı alanlarının karolajlarının içerisine yerleştirildi. Projenin amaçları arasında, deniz tarihi ve sualtı arkeolojisi üzerine ulusal ve uluslararası çapta düzenlenmesi düşünülen sempozyum ve atölye çalışmalarının organize edilmesi, bölgenin bu anlamda bir bilim merkezi haline getirilmesi, ayrıca sualtında oluşturulan yapay batık kazı alanında sualtı kazı eğitimlerinin yapılmasını sağlamak bulunmaktadır. Sportif amaçlı sualtı dalışlarında görsel zenginlik oluşturarak, dalış alanında Mordoğan’ı dünya merkezleri arasında yerleştirmek de hedefler arasında yer almaktadır. Suyun altında yeni bir pencere açan arkeopark, sualtı tutkunlarını batıkların gizemini çözmeye beklemektedir.
mordoğan rehberi